Payday loans

Darmowe ogloszenia 24

Leasing jest coraz bardziej popularnym sposobem finansowania floty samochodowej. Do najważniejszych korzyści, jakie odnoszą klienci sięgający po leasing, niezmiennie należy możliwość zaliczenia miesięcznych rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu, uwolnienia własnych środków finansowych oraz poprawa płynności finansowej firmy.

Należy pamiętać, że decydując się na usługę leasingu czy wynajmu długoterminowego najważniejsze jest zdefiniowanie własnych potrzeb i dopiero na ich podstawie wybranie optymalnych warunków finansowania. Jak wybrać najlepszą dla firmy ofertę?

 

Używaj, zamiast mieć

Świat ewoluuje w kierunku swobody w mobilności, czyli korzystania z pojazdów jako funkcjonalnych narzędzi, a nie traktowania ich jako inwestycji. Oznacza to, że nie trzeba posiadać samochodu, aby móc go używać. Wystarczy mieć do dyspozycji auto i wraz ze zmianą swoich upodobań, oczekiwań czy celów – co pewien czas wymieniać je na nowe. Trend ten jest coraz silniejszy w krajach zachodniej Europy, zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych. Na przykład w Hanowerze w Niemczech – w ramach Quick Car, czyli programu marki Volkswagen – kierowca wsiada do przygotowanego wcześniej na parkingu samochodu i po przejechaniu planowanej trasy zostawia go w innym, uzgodnionym miejscu. Płaci więc niewielką kwotę wyłącznie za używanie auta. Na polskim rynku podobne rozwiązania z pewnością również się pojawią.

 

Leasing z wysokim wykupem

Założenia swobody w mobilności znajdują wyraz także w produktach finansowych: wystarczy zapłacić za korzystanie z samochodu, bez konieczności bycia jego właścicielem. Dostępnym i wygodnym rozwiązaniem dla firm jest usługa leasingu z wysokim wykupem (z wysoką wartością końcową, czyli rezydualną. Produkt ten wydaje się być idealny dla przedsiębiorstw, które planują samodzielne zarządzanie flotą samochodową, ale przy zewnętrznym finansowaniu pojazdów i przeniesieniu ryzyka ich wartości końcowej na finansującego. W leasingu z wysokim wykupem miesięczna rata leasingowa jest wówczas dużo niższa w porównaniu z popularnym w Polsce leasingiem z niską, jednoprocentową wartością końcową, ponieważ korzystający spłaca jedynie rzeczywistą utratę wartości aut, a nie ich całą wartość. Kolejną zaletą leasingu
z wysoką wartością rezydualną jest komfortowe zakończenie umowy leasingu: przedsiębiorca zwraca auta firmie leasingowej i nie musi angażować się w czasochłonny i nieraz skomplikowany proces sprzedaży samochodów na rynku wtórnym.

Jakie finansowanie jest najbardziej opłacalne dla firm?

Jeżeli przedsiębiorca planuje użytkować samochody przez okres dłuższy niż 5 lat, serwisować je we własnym zakresie i zaangażować swój czas i zasoby przy odsprzedaży floty, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup aut za gotówkę lub skorzystanie z leasingu z 1% wartością końcową. Wybór między tymi formami finansowania zależy od sytuacji konkretnej firmy, jej potrzeb związanych z odliczeniami od podatku, amortyzacją itp. Należy pamiętać, że w tym przypadku koszty związane z obsługą floty powyżej 5 lat stają się bardzo wysokie i często nie mają ekonomicznego uzasadnienia.

Koszty
finansowania samochodu o wartości 60 000 zł netto, na
okres 36 miesięcy, przy rocznym limicie przebiegu 40 000
km i 0% wpłaty własnej. Wszystkie kwoty netto.

 

 

 

 

 

 

Zakup za gotówkę

 

Leasing z 1%
wartością końcową

 

Leasing z wysoką
wartością końcową

 

Miesięczna rata

 

-

 

1 730,92 zł

 

1 155,69 zł

 

Ograniczenie liczby
km

 

Nie

 

Nie

 

Tak (40 000 km
rocznie

 

Tarcza podatkowa w
okresie 3 lat (przy 23% VAT i 19% podatku dochodowego –
zmniejszenie podstawy opodatkowania

 

VAT do odliczenia: 6
900 zł. Podatek dochodowy: 7 626 zł.
Razem: 14 526
zł.

 

VAT do odliczenia: 7
235 zł.
VAT do odliczenia (wykup: 69 zł. Podatek
dochodowy: 13 328,14 zł.
Razem: 20 632,14 zł.

 

VAT do odliczenia:
4
784,55 zł.
Podatek dochodowy: 8 813,99 zł.
Razem:
13 598,54 zł

 

Koszt rzeczywisty
transakcji w okresie 3 lat

 

25 613,40 zł
(amortyzacja – efekt tarczy podatkowej.

 

49 584,98 zł
(suma rat brutto + wykup – efekt tarczy podatkowej.

 

32 790,85 zł
(suma rat brutto – efekt tarczy podatkowej.

 

Sprzedaż pojazdu
po okresie 3 lat

 

Przez użytkownika
– za ok. 24 000 zł; sprzedaż jest przychodem
dla firmy.

 

Przez użytkownika
– za ok. 24 000 zł; sprzedaż jest przychodem
dla firmy.

 

Obowiązek firmy
leasingowej, która jest w stanie sprzedać auto za ok.
29 000 zł.

 

Koszt utraconych
korzyści, np. inwestycji w rozwój firmy

 

Tak

 

Większa
możliwość inwestowania środków
finansowych niż przy zakupie gotówkowym.

 

Większa
możliwość inwestowania środków niż
przy zakupie gotówkowym i leasingu z 1% wartością
końcową.

 

Koszty
administracyjne
i personalne związane ze sprzedażą
samochodu

 

 

 

Brak

 

Ryzyko wartości
końcowej

 

Ponosi użytkownik.

 

Ponosi użytkownik.

 

Ponosi firma
leasingowa.

 

 

Firma z flotą
30-60 pojazdów

 

Firma CFM

 

Koszt roboczogodziny

 

110-200 zł (w
zależności od regionu

 

159 zł
(jednolita stawka w całym kraju

 

Rabat na materiały

 

5%

 

10%

 

Rabat na robociznę

 

5%

 

20%

 

Jeżeli polityka flotowa firmy zakłada częstą wymianę samochodów na nowe (co 3-5 lat, bez konieczności angażowania się w ich późniejszą sprzedaż, wówczas korzystnym produktem jest leasing z wysoką wartością końcową. Płacąc niskie raty rozłożone w czasie, przedsiębiorstwo osiąga najniższy koszt utraconych korzyści. Uzyskuje jednocześnie wolne środki finansowe, które przy zakupie za gotówkę zostałyby na lata zamrożone, a przy leasingu z niskim wykupem byłyby znacznie niższe. Dostęp do własnych środków pozwala firmom na zainwestowanie w bieżącą działalność lub rozwój biznesu.

 

A może warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy, zwany również Full Service Leasingiem to produkt oparty na leasingu z wysoką wartością rezydualną. Obejmuje on jednak nie tylko finansowanie pojazdów, ale i pełen katalog usług zarządzania samochodami, czyli outsourcing firmowej floty.

W zakresie finansowania wynajem długoterminowy oferuje firmom korzyści podobne do zalet leasingu z wysokim wykupem (w powyższym tekście: Finansowanie floty samochodowej. W równej miesięcznej racie klienci otrzymują także usługi dodatkowe: serwisowanie i naprawy mechaniczne, zakup, przechowywanie i wymianę opon, usługi assistance, samochód zastępczy, ubezpieczenia i likwidację szkód.

 

Co ważne, miesięczna rata jest takiej samej wysokości na początku okresu leasingu, gdy koszty związane z obsługą samochodu są relatywnie niskie, jak i pod koniec okresu leasingu, kiedy takie nakłady są dużo wyższe. Warto także podkreślić, że firma oferująca wynajem długoterminowy (firma CFM, czyli Car Fleet Management w przypadku kosztów i warunków realizacji każdej z usług dodatkowych korzysta z efektu skali: negocjuje dla wielu swoich klientów, jest więc w stanie uzyskać niższe ceny u dostawców usług
i przenieść część tych rabatów na klienta.

 

Kiedy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Oszczędności we flocie, w której wprowadzono usługę wynajmu, zapewne nie osiągną kilkudziesięciu procent w porównaniu do samodzielnego zarządzania, jednak kilka-kilkanaście procent to całkiem realna wartość. Wynajem warto rozważyć, jeżeli firmie zależy na obniżeniu kosztów na wszystkich etapach – od zakupu pojazdów, przez ich 3-5-letnią eksploatację, do zakończenia umowy i wymiany floty na nową. To rozwiązanie pozwala klientom, między innymi, na zminimalizowanie nakładu pracy w administracji, delegowanie na firmę CFM odpowiedzialności za ryzyka związane z utrzymaniem, funkcjonowaniem
i mobilnością floty oraz obniżenie kosztów (w tym serwisowych po okresie gwarancji.

 

Symulacja kosztów serwisowych dla samochodu z segmentu D, z silnikiem diesla, przy okresie 36 miesięcy i limicie przebiegu 40 000 km rocznie.

Poniższe zestawienie przedstawia różnicę w kosztach, jakie ponosi firma z parkiem pojazdów liczącym 30-60 samochodów, w porównaniu z nakładami ponoszonymi przez firmę CFM. W zakres czynności wchodzą wszystkie przewidziane przez producenta przeglądy, wymiany płynów i oleju, wymiana piór wycieraczek, klocków hamulcowych, tarcz hamulcowych i elementów zawieszenia.

 

Firma z flotą 30-60 pojazdów

 

Firma CFM

 

Koszt roboczogodziny

 

110-200 zł (w zależności od regionu

 

159 zł (jednolita stawka w całym kraju

 

Rabat na materiały

 

5%

 

10%

 

Rabat na robociznę

 

5%

 

20%

 

*opracowanie własne Volkswagen Leasing, na podstawie analizy realnych kosztów

W przypadku zarządzania flotą przez firmę CFM, która serwisuje samochody w autoryzowanych stacjach obsługi, w większości przypadków ponoszone przez klienta koszty będą niższe – głównie ze względu na większe rabaty uzyskane przez firmę CFM od ASO. Dodatkowo firmy wynajmu korzystają z zaawansowanych i stale aktualizowanych systemów kontroli kosztów, które pozwalają na bardziej skrupulatną analizę wydatków flotowych niż przy samodzielnym zarządzaniu samochodami.

W wykonywanych we własnym zakresie kalkulacjach zawsze warto dodać rezerwę na poczet napraw, które mogą być niezbędne po okresie gwarancji. Jeśli firma zdecyduje się na usługę CFM i użytkuje samochody zgodnie z zasadami normatywnego zużycia, to niespodziewane naprawy nie generują dla klienta żadnych kosztów, ponieważ pokrywa je miesięczna rata za serwis i naprawy.

 

Którą usługę leasingu wybrać przy finansowaniu floty firmowej?

Na rynku istnieje wiele produktów leasingowych, w dużej mierze dowolnie konfigurowalnych i często szytych na miarę oczekiwań użytkowników służbowych pojazdów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinni oni dokonać gruntownej analizy swoich potrzeb flotowych i zdefiniować cele, które firmowe auta mają realizować. Warto wtedy współpracować z partnerem, który dysponuje wieloletnim know-how
i wesprze przedsiębiorcę jako profesjonalny doradca w biznesie.

 

Bartłomiej Siuchniński

Kierownik Działu Sprzedaży Flotowej Volkswagen Leasing

Źródło: VW Bank direct

Pożyczka za 0